Top Sport

Лацио го освои Марсеј, Лофтус-Чик со хет-трик за Челси (видео)

Лацио стигна до 3:1 победа на гостувањето кај Марсеј за да се врати по поразот од Ајнтрахт и да ги задржи шансите за пласман понатаму по третото коло од Лига Европа. Во истата група, Франкфурт стигна до 2:0 победа над Аполон за да го задржи максималниот ефект по три кола.

Волас и Саиседо донесоа 0:2 предност за Лацио во јужна Франција, пред во финишот на натпреварот Димитри Паје да намали на 1:2, а Марушиќ да ги постигне конечните 3:1 за импресивна победа.

Челси исто така стигна до третата победа во третиот меч во ЛЕ, откако со 3:1 ги совлада БАТЕ на домашен терен благодарение на хет-трикот на Рубен Лофтус-Чик, кој експлозивно го стартуваше мечот со два гола за само осум минути. Во групата Л, МОЛ Види на нашиот Бобан Николов направи мал подвиг победувајќи го ПАОК во Солун со 2:0.

Шпанските клубови „начекаа“ послаби противници и стигнаа до големи победи. Вилјареал со 5:0 ја потопи Рапид Виена, додека Севилја со 6:0 го декласираше турскиот Акхисар.

ЛИГА ЕВРОПА, 3.КОЛО

ГРУПА Г

Ренџерс – Спартак Москва 0:0

Вилјареал – Рапид Виена 5:0

Табела: 1.Вилјареал 5, 2.Ренџерс 5, 3.Рапид 3, 4.Спартак М. 2

ГРУПА Х

Ајнтрахт Франкфурт – Аполон 2:0

Марсеј – Лацио 1:3

Табела: 1.Ајнтрахт 9, 2.Лацио 6, 3.Марсеј 1, 3.Аполон 1

ГРУПА И

Бешикташ – Генк 2:4

Сарпсборг – Малме 1:1

Табела: 1.Генк 6, 2.Сарпсборг 4, 3.Малме 4, 4.Бешикташ 3

ГРУПА Ј

Севилја – Акхисар 6:0

Стандард Лиеж – Краснодар 2:1

Табела: 1.Краснодар 6, 2.Севилја 6, 3.Стандард Л. 6, 4.Акхисар 0

ГРУПА К

Јаблонец – Астана 1:1

Рен – Динамо Киев 1:2

1.Динамо К. 5, 2.Астана 5, 3.Рен 3, 4.Јаблонец 2

ГРУПА Л

Челси – БАТЕ Борисов 3:1

ПАОК – МОЛ Види 0:2

Табела: 1.Челси 9, 2.ПАОК 3, 3.МОЛ Види 3, 4.БАТЕ 3

Scroll to Top