ЛЕ: Ериксен со деби-гол за победа на Интер, Јунајтед само со реми во Бриж (видео)

Кристијан Ериксен го постигна својот прв гол во дресот на Интер, за да ги предводи „нераѕурите“ до 2:0 победа на гостувањето кај бугарски Лудогорец во Лига Европа, додека Манчестер јунајтед се враќаше за 1:1 реми на гости кај Клуб Бриж.

Ериксен доби убава асистенција од Ромелу Лукаку во 71. минута, за Интер, конечно, да го скрши отпорот на бугарскиот шампион во Разград, за обезбедување на помирен реванш во Милано. Лукаку во 94. минута го удвои водството на Интер со гол од белата точка.

Манчестер јунајтед пак, во Белгија, прими гол уште во 15. минута преку Емануел Денис, откако потфрли цела одбрана на „ѓаволите“, а голманот Ромеро беше излезен надвор од шестнаесетникот. Антони Марсијал во 36. минута израмни на 1:1, а и покрај шансите на двете страни, резултатот остана тој по 90 минути.

Хетафе со 2:0 успеа да го совлада минатогодишниот полуфиналист од ЛШ Ајакс во Шпанија, додека работата најверојатно уште по првиот меч ја заврши Ајнтрахт Франкфурт со убедлива 4:1 победа над Салцбург. Севилја во финишот на мечот успеа да израмни на 1:1 на гостувањето кај Клуб Бриж, додека Спортинг Лисабон со 3:1 го совлада Башакшехир.