ЛЕ: Милан и Звезда убедливи, Тотенхем „падна“ во Белгија

Милан ја продолжи победничката серија во Лига Европа триумфирајќи над Спарта Прага со лесни 3:0, Црвена звезда го „растури“Либерец со 5:1, додека Тотенхем на Жозе Мурињо доживеа неочекуван пораз кај Антверпен (1:0) во второто коло во Лига Европа.

Брахим Дијаз ги донесе „росонерите“ во водство во 24. минута по асистенција на Златан Ибрахимовиќ, а Швеѓанецот имаше шанса да зголеми на 2:0 12 минути подоцна од белата точка, но ја погоди само стативата. Сепак, во второто полувреме Милан стави точка на неизвесноста со головите на Рафаел Леао (57. минута) и првенецот на Диого Далот (67. минута). Милан има две победи во два меча во ЛЕ.

Белградска Црвена звезда по поразот на гости кај Хофенхајм, дома го „искали бесот“ на Слован Либерец победувајќи со 5:1. Бен постигна два гола, а стрелци беа и Гајиќ, Фалчинели и Катаи.

Во Белгија, Тотенхем доживеа незгоден пораз од Антверпен, откако во 29. минута Израелецот Лиор Рефаелов ја искористи лошата реакција на одбраната.