ЛЕ: Наполи со клучен триумф во Полска, реми за Вест хем во 1.000-тиот меч на Мојс

Наполи си ги зголеми шансите за пласман во нокаут фазата во Лига Европа, откако стигнаа до клучна 4:1 победа на гости кај Легија Варшава во меч во кој Елиф Елмас беше стартер, додека гостите добија два пенали за пресвртот.

Вест хем пак, во 1.000-тиот меч на Дејвид Мојс како менаџер, одиграа интересно 2:2 реми на гостиу кај за заддржување на првото место во нивната група.

Во прекрасна атмосфера на стадионот на Полската војска во Варшава, Махир Емрели ги донесе Легија во водство во 10. минута, и оваа предност ја имаа до 51. минута кога беше досуден првиот пенал за Наполи. Полјакот Пјотр Зиелински ја замолчи сопствената публика за израмнување, пред во 75. минута да биде досуден уште еден пенал, кој Дрис Мертенс сигурно го реализираше. Само четири минути подоцна Чаки Лозано ја обезбеди победата на Наполи, пред замената Адам Унас во 90. минута да стави точка на натпреварот.

И во Белгија, домаќините Гент дојдоа до рано водство, уште во петтата минута, но Саид Бенрама во 59. и 82. минута го инспирираше камбекот на „чеканите“. Сепак, во 88. минута, Томаш Соучек си постигна автогол за конечни 2:2.

Во другите поинтересни мечеви, Јенс Хауге со гол во 92. минута им донесе на Ајнтрахт Франкфурт важна победа кај Олимпијакос, додека Лион ја забележа и четвртата победа во четири меча, овојпат со 3:0 против Спарта Прага.