ЛЕ: Рома, Леверкузен, Вулфс и Волфсбург сигурно во осминафинале (видео)

Фаворитите Рома, Баер Леверкузен, Вулверхемптон и Волфсбург се пласираа во осминафиналето на Лига Европа по вторите мечеви.

Рома отпатува во Белгија со минимална 1:0 победа над Гент, предност која бргу беше избришана, кога во 25. минута Џонатан Дејвид ги донесе домашните до предност. Но, реакцијата на „волчицата“ беше експресна – Јустин Клајверт само пет минути подоцна израмни на 1:1, што значеше дека Гент треба да даде два гола за да го елиминира италијанскиот клуб.

Баер Леверкузен триумфираше со 3:1 на гостувањето кај Порто, што заедно со 2:1 победата на домашен терен значеше сигурно поминување, а без мака во осминафиналето се пласираа и Вулверхемптон, откако по домашната 4:0 победа над Еспањол си дозволи 3:2 пораз на гостувањето во Шпанија.

Во Истанбул пак, Башакшехир успеа со гол во 90-тата минута да стигне до 3:1 победа со Спортинг Лисабон, за да ја елиминира предноста на португалскиот тим и во моментов се играат продолженија.