Лече со важна победа во борбата за опстанок

Голот на Габриел Стрефеца беше доволен Лече да стигне до 1:0 победа над Удинезе, прв домашен триумф од 4 јануари, со кои си ги зголемија шансите за опстанок во Серија А.

Лече освоија само еден поен во последните осум меча, со што се доближија блиску до зоната за испаѓање, и навивачите беа мета на протести од страна на навивачите. И покрај тоа што гостите, за кои како замена влезе и Илија Несторовски, имаа над 60 отсто посед на топката, трите поени останаа на југот на Италија.

Клучниот момент дојде во 62. минута, кога естини Удоџи го собори Валентин Гендреј, а по прегледот на ВАР-снимите, беше досуден пенал, кој Стрефец сигурно го смести во голот. Удинезе имаа неколку шанси до крајот на мечот, како обидот на Несторовски со глава во последните минути, но на крајот си заминаа со пораз.

Трите поени ги оставаат Лече на 16. место на табелата, но сега со 31 поен, удобни шест пред Верона на 18. место.