Фелипе Кутињо се појавил во соблекувалната на Барселона, поголемиот дел од новите колеги срдечно го пречекале, а како што пишуваат медиумите, некои играчи воопшто не се среќни порадо доаѓањето на Баразилецот, намногу поради неговата плата која изнесува 14 милиони евра.

Фелипе Кутињо е повреден, поради што дури за 20 дена ќе се појави на тренинзите во својот нов клуб. Бразилецот за Браселона ќе може да игра само во првенството и купот на Шпанија.

„Диарио гол“, објави дека на првата средба легендата на Барселона Андрес Иниеста воопшто не се ракувал со Бразиелцот, тшо инсинуира дека е незадоволен од трансферот.

Според шпекулациите, иако Иниеста го продолжи договорот и за наредната сезона, тој по завршувањето на оваа ќе си бара нов клуб, а причината е Кутињо кој треба да го наследи неговото место во екипата.

Истиот извор пишува дека Иниеста не бил во групата на фудбалери кои се незадовлни од платат то ќе ја зема Бразилецот. Во таа група биле Бускетс и Пике.