Top Sport

Лестер би го дале Фофана на Челси, но бараат 80 милиони фунти!

Менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс признава дека неговиот клуб може да остане без дефанзивеот Весли Фофана, но предупреди дека Челси и другите клубови не се ниту блиску до неговата вистинска вредност на фудбалерот, за кој „лисиците“ бараат неверојатни 80 милиони фунти.

21-годишниот Фофана во март потпиша нов петгодишен договор со Лестер, и иако се верува дека Челси понудиле 65 милиони фунти за него во втората понуда, тоа не е доволно за договор.

„Не знам за трета понуда. Имаше две кои не беа ниту блиску до тоа да го натераат клубот да размисли за продажба. Поентата е дека ние не сакаме да го продадеме Весли. Тој не е на пазарот, но природно, ако има понуда, таа ќе биде разгледана од клубот. Тој е врвен млад дефанзивец и би сакале да остане со нас. Уште една година би била важна за неговиот развој и тој сфаќа дека ние не сме клуб кој сака само да заработи“, изјави Роџерс.

Scroll to Top