Top Sport

Лева и Баерн се „прошетаа“ на „Ноу Камп“, Лукаку пак човек на одлука за шампионот Челси

Навивачите на Барселона кои очекуваа и покрај тоа што клубот е значително ослабен по катастрофалното лето да има слатка одмазда против Баерн Минхен, на крајот останаа разочарани, откако германскиот шампион стигна до рутинска 0:3 победа пред 40 илјади домашни каталонски фанови.

Иако резултатот не беше драстичен како 8:2 победата од пред две години, Баерн ја продолжи доминацијата во мечевите со Барселона во ЛШ – во 13 меча, имаат 8 победи против каталонскиот тим. За среќа, Барселона го имаа на голот расположениот Марк-Андре Тер Штеген, без кого поразот можеше да биде и поголем.

Томас Милер, еден ден по неговиот 32. роденден, го постигна својот 7. гол во мечевите против Барса во кариерата во 33. минута, пред Роберт Левандовски во 56. минута да го потврди триумфот, и во 85. минута само стави сол на раните на домаќините. Левандовски е во неверојатна форма со дури 18 меча едноподруго во кои постигнал барем еден гол.

Актуелниот шампион, Челси, пак, дури во 69. минута го скрши отпорот на Зенит Санкт Петерсбург на „Стемфорд Бриџ“, кога Ромелу Лукаку го продолжи одличниот камбек во својот стар клуб. Во истата група Г, Јувентус уште во првото полувреме го „реши“ Малме за 0:4 победа и кревање на моралот по лошиот старт на домашниот шампионат.

Најинтересно беше на „Керамика“, каде што Вилјареал и Аталанта одиграа одличен меч кој заврши 2:2.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА Е

Барселона – Баерн Минхен 0:3

Динамо Киев – Бенфика 1:0

ГРУПА Ф

Вилјареал – Аталанта 2:2

ГРУПА Г

Лил – Волфсбург 0:0

ГРУПА Х

Челси – Зенит Санкт Петерсбург 1:0

Малме – Јувентус 0:4

БАРСЕЛОНА – БАЕРН

ЧЕЛСИ – ЗЕНИТ

МАЛМЕ – ЈУВЕНТУС

ВИЛЈАРЕАЛ – АТАЛАНТА

AniWatch: Humanoid Monster Bem (Dub) anime episode 26 online free at https://aniwatch.pro anime online

AnimeHeaven: Lupin III: Pilot Film anime episode 2 online free at https://animeheaven.pro anime heaven website

Website https://animekisa.in: Watch Bungou Stray Dogs Wan! animekisa Episode 12 dubbed anime

AnimeFreak: Mobile Suit Gundam: Twilight Axis anime episode 6 online free at https://animefreak.ws animefreaks anime

Sites google: https://sites.google.com/view/gogoanimebe/

Pastebin: https://pastebin.com/u/animefreakws

Scroll to Top