Лидс освои бод против Сити, Алиоски играше едно полувреме

Лидс и Манчестер сити освоија по еден бод откако во четвртото коло во Премиер лигата одиграа 1:1. Македонскиот репрезентативец Алиоски го одигра првото полувреме за Лидс, во 16 минута тој имаше добра шанса но не успеа да го совлада Едерсон.

Натпреварот на „Еланд Роуд“ по лошото време донесе одлилен фудбал од двата тима. На крајот менторот Бјлеса го надмудри Гвардиола.

Сити во трата минута ја имаа првата голема шанса, Де Брујне од слободен удар го погоди дирекот. Почетниот притисок „граѓаните“ го материјализира со голот на Стерлинг.

По водечкиот гол на Сити, фудбалерите на Лидс пропуштија две добри шанси преку Далас и Ејлин. Во двете прилики се истакна голманот на Сити Едерсон.

Лидс израмни во 59 минута преку шпанскиот репрезентативец Родриго кој на стартот од вториот дел го замени Алиоски. Родриго ја искористи грешката на Едерсон и од непосредна близина ја погоди мрежата.

До крајот Сити константно се закануваше, а Лидс не искористи две големи шанси преку Родриго и Бамфорд.