Ливерпул пак загуби поени, само реми со Вест хем! (видео)

Предноста на Ливерпул на врвот на Премиер лигата се „стопи“ на само три поени по второто реми во два меча за „црвените“, овојпат на гостувањето кај Вест хем од 1:1.

Ливерпул дојде во водство во 22. минута, кога Џејмс Милнер го најде Садио Мане, откако претходно беше во офсајд, им донесе значајна предност на гостите. Но, само шест минути подоцна, Вест хем одиграа една „трик“ акција од слободен удар, по која Мајкл Антонио со прецизен удар успеа да го совлада Алисон.

Со ремито, второ по тоа со Лестер во средата, Ливерпул останува прв на табелата со 62 поени, три повеќе од Манчестер сити со 59 на второто место. Доколку актуелниот шампион Сити го победи Евертон во среда, привремено ќе се врати на првото место поради подобрата гол разлика.

За Вест хем, поенот е добредојден бидејќи доаѓа по два убедливи порази (од Бурнемаут и Вулверхемптон) и сега тие се на 12. место со 32 поени.