ЛН: Русија „изддржа“ за победа во Унгарија, Финците ја шокираа Ирска

Русија има совршен старт на натпреварите во новото издание на Лигата на нации, откако на тешкото гостување кај Унгарија стигна до 3:2 победа, носејќи ги трите поени од Будимпешта откако водеа со 0:3.

Антон Миранчук го отвори резултатот во 15. минута, пред Магомед Оздоев да зголеми на 0:2 во 34. минута. Марио Фернандеш, Бразилецот со руски пасош, во 46. минута зголеми на 0:3, најавувајќи катастрофа на Унгарците, пред тие да имаат храбар камбек. Роланд Салаи во 62. минута намали на 1:3, пред ветеранот Немања Николиќ да ги постави конечните 2:3 во 70. минута. Русија по 3:1 победата над Србија во првиот меч има максимални 6 поени во третата група во Лига Б.

До прва победа во новиот циклус стигнаа Финците, кои со 1:0 славеа во Даблин над Ирска, благодарение на Фредерик Јенсен, кој влезе во игра во 63. минута и даде гол следната минута. Тука Велс со максимални 6 поени е лидер пред Финска со 3 и Ирска и Бугарија со 1 поен.