Top Sport

Лотито: Со Сари, Лацио избра одреден стил на фудбал

Претседателот на Лацио, Клаудио Лотито вели дека не се двоумел во одлуката да го ангажира Маурицио Сари како тренер на тимот по заминувањето на Симоне Инзаги минатото лето.

53-годишниот поранешен тренер на Наполи, Челси и Јувентус, според претседателот Лотито донел нов систем на игра со кој ѕвездите на тимот, Чиро Имобиле и Сергеј Милинковиќ-Савиќ имаат вистинска шанса да блеснат.

„Веднаш се разбравме со Маурицио. Не го познавав, но веднаш направи голем впечаток на мене. Како што кажав и претходно, Сари е човек кој живее за фудбалот. Затоа му доверив голем проект, кој мислам дека носи резултати кои се гледаат и оваа сезона. Го избравме Сари не како преоден тренер, туку како тренер кој почна нов проект. Со него избравме идеја за играње на фудбал“, вели Лотито.

Scroll to Top