ЛШ: Динамо не направи предност против Легија, Бенфика супериорна во Москва

Динамо Загреб не успеа да направи предност на „Максимир“ во првиот меч од квалификациите а Лигата на шампионите и ќе гостува во Полска со многу стравувања, откако одиграа само 1:1 со Легија во меч на кој вчера му претходеа неверојатни хулигански пресметки во Загреб.

На Динамо можен противник во баражот им е лутиот ривал од поранешна Југославија, Црвена звезда, но ниту тие вчера не успеаја дома да направат предност одигрувајќи 1:1 со Шериф Тираспол од Молдавија.

„Модрите“, за кои стартер беше македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски, ја имаа иницијативата од стартот на мечот, но дојдоа во водство дури во 60. минута, кога Бруно Петковиќ одлично реагираше. Меѓутоа, оваа предноста не успеаја да ја оддржат, откако албанскиот репрезентативец Ернест Мучи успеа да постигне прекрасен гол само што влезе во игра во 83. минута од мечот.

За разлика од нив, Бенфика покажа дека е класа над Спартак Москва, победувајќи 2:0 во руската престолнина, а Ференцварош ќе патува со 2:0 предност во Чешка по 2:0 победата над Славија Прага.