ЛШ: Џака се врати, Арсенал пак загуби, Лацио ги заддржа шансите (видео)

Престојот на Унаи Емери на клупата на Арсенал се доближува до својот крај, откако „топчиите“ пред малубројната домашна публика успеа да загуби со 1:2 од Ајнтрахт Франкфурт во 5. коло од Лига Европа, по што ќе патува во Белгија за дуел со Стандард Лиеж знаејќи дека со пораз се блиску до елиминација.

Покрај ова, Емери реши мечот да го стартува со поранешниот контроверзен капитен на екипата Гранит Џака, кој доби свирежи од публиката кога беше претставуван. Пјер-Емерик Обамејанг во финишот на првото полувреме донесе водство за Арсенал, меѓутоа, Јапоенцот Даичи Камада стрелаше во 55. и 64. минута за победа на „орлите“ од Франкфурт.

Лацио пак, со голот на Хоакин Кореа стигна до минимална 1:0 победа над романскиот ЦФР Клуж за да остане со теоретски шанси за пласман во нокаут фазата. Клуж има 9 поени, а Лацио 6 по пет кола, а во последното Лацио гостува на „отпишаниот“ Рен, додека романскиот клуб го пречекува веќе квалификуваниот Селтик.