ЛШ: Луди пресврти на ПСЖ и Тотенхем, Лева и Баерн ја „демолираа“ Звезда (видео)

Пари Сен-Жермен повторно се покажа како непремостлива пречка за Реал Мадрид, откако „кралевите“ на Зинедин Зидан пропуштија водство од 2:0 во последните 10 минути од мечот и одиграа само 2:2 на „Сантијаго Бернабеу“ во дербито од петтото коло од Лигата на шампиони.

Тотенхем на Жозе Мурињо покажа одлична истрајност, враќајќи се од 0:2 негатива за 4:2 победа над Олимпијакос. Јувентус со голчиштето на Пауло Дибала стигна до минимална 1:0 победа над Атлетико Мадрид, додека балканските претставници немаа многу среќа – Баерн Минхен ја „уништи“ Црвена звезда среде Белград (0:6), додека Динамо Загреб загуби со 2:0 на „Сан Сиро“ од Аталанта за да ја искомпликува ситуацијата во групата Д.

Карим Бензема во 17. и во 79. минута покажа дека е во одлична форма со два гола за Реал, меѓутоа, прво Килијан Мбапе во 81. минута, а потоа Пабло Сарабија во 83. минута ја анулираа оваа предност на домашниот тим за фрустрирачки резултат за Зидан.

Мечот во Мадрид исто така беше одбележан со еден од најбизарните примери за користењето на ВАР-технологија. При крајот на првото полувреме, судијата прво покажа црвен картон за голманот Тибо Куртоа и пенал за ПСЖ, за по прегледувањето на снимките да одлучи да даде слободен удар на половината на ПСЖ!