Лудница на „Кинг Пауер“ – Тотенхем со голови во 95. и 97. минута за победа над Лестер

Во меч во кој имаа повеќе од играта, Тотенхем беа пред пораз на „Кинг Пауер“ кај Лестер, пред Стивен Бергвајн да постигне два гола во 95. и 97. минута за неверојатна 3:2 победа и заддржување на темпото на тимот на Антонио Конте во борба за топ 4 пласман во Премиерлигата.

Патсон Дака ги донесе „лисиците“ во водство во 24. минута од мечот и покрај првичната иницијатива на Тотенхем, пред Хери Кејн во 38. минута од мечот да израмни на 1:1. Лестер сметаа дека ги обезбедија трите поени во 76. минута, кога по одлична акција, Џејмс Медисон беше побрз од целата одбрана на Спарси за 2:1.

По ова, на сцена стапи Стивен Бергвајн во едена од најлудите завршници оваа сезона во Премиерлигата, со два гола за само две минути за три поени на тешкото гостување.