Top Sport

Македонија загуби од Црна Гора

Foto/FFM.MK

Македонската репрезентација во Анталија, во контролен натпревар загуби со 1:0 од Црна Гора.

Првото полувреме на стадионот „Мардан“ во Анталија мина во наша доминација, но за жал во завршницата Црногорците беа поконкретни и го постигнаа единствениот гол.

Првата закана по црногорскиот гол ја упати Миовски во 6. минута, потоа од околу дваесеттина метри се обиде Елмас, изнудувајќи интервенција на црногорскиот голман. Елмас до полувремето имаше уште два обида. Црногорците упатија еден удар од далечина преку Чамај. Барди имаше опасен обид од слободен удар, меѓутоа биеше крај голот на Црна Гора.

Пред паузата, Црна Гора имаше два корнери и ги опомена нашите фудбалери, меѓутоа ударите завршија во блокот и над пречката. Црногорците не казнија за неефикасноста во финишот на полувремето. Водечки погодок постигна Стеван Јоветиќ кој во 45. минута со глава по корнер го матира Димитриевски.

Во второто полувреме, двајцата селектори наравија неколку измени, интензитетот на играта падна, поради што немаши ниту еден директен удар во кон двата гола.

Scroll to Top