Top Sport

Мамиќ: Очекувам вечерва Модриќ да ми се заблагодари

Здравко Мамиќ, поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Динамо Загреб, денеска на прес конференција во Меѓугорје, БиХ, одговарал на прашањата на навивачите. Контроверзниот бизнисмен, се наоѓа во бегство бидејќи во Хрватска е осуден на шест и пол години затвор, поради финансиски малверзации во Динамо.

Едно од прашањата се однесувало и на Лука Модриќ, за кого се очекува вечерва во Париз да ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси и да ја освои „Златната топка на Франс фудбал.

„Кога Лука Модриќ ќе ја добие наградата во Париз, тој треба да каже: ‘им благодарам на родителите, семејството и на човекот кој направи најмногу за мојот развој’. Заслужув да сите да ми кажат: ‘му благодариме на творецот на ова чудо на хрватскиот фудбал“, рекол Мамиќ.

Инаку, Здравко Мамиќ најзаслужен што Модриќ пристигнал во младинската школа на Динамо, а потоа бил „виновникот“ за неговиот трансфер во Тотенхем.

Scroll to Top