Манчестер јунајтед го победи Реал (Видео)

Фудбалерите на Манчестер јунајтед го совладаа Реал Мадрид со 2:1, во натпревар одигран во рамките на Интернационалниот куп на шампионите. Натпреварот што се одигра во Мајами го реши Алексис Санчез.

Јунајтед стигна до предност по само 18 минути игра кога Чилеанецот Санчез ја искористи асистенцијата на Дармијан, играч кој деновиве ќе го напушти Манчестер јунајтед и ќе се пресели во Наполи.

Само три минути подоцна „црвените ѓаволи“ ја зголемија предноста, стрелец беше Андер Ерера, а асистент стрелецот на првиот гол Алексис Санчез.

Конечниот резултат го постави Крим Бензема во третата минута од судиското надополнување на времето во првото полувреме. Во второто полувреме немаше голови.

На овој меч на клупата на Реал дебитираше тренерот Хулен Лопетеги. Тој направи 11 измени на овој меч, а во игра воопшто не влегоа голманот Навас, односно Лукас Васкез и Карвахал. Интересно менаџерот на Јунајтед, Жозе Мурињо, смини само тројца фудбалери.