Top Sport

Марадона: Ме болеше душата што му ја дадов наградата на Роналдо

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона призна дека „го болела душата“ што му ја предаде наградата на ФИФА за најдобар играч на светот на Кристијано Роналдо, а не на сонародникот Лионел Меси.

Роналдо втора година едноподруго ја доби наградата, победувајќи го Меси и Нејмар во изборот на светската федерација, а честа да му ја предадат наградата ја добија Марадона и поранешната бразилска ѕвезда Роналдо.

„Да се даде наградата за најдобар на Роналдо, а не на Меси ми донесе болка во душата“, вели Марадона.

Постоеја шпекулации дека Марадона и Меси немаат најдобри односи, откако големиот Марадона го критикуваше сонародникот дека „му недостасува личност да биде лидер“ додека го носи аргентинскиот дрес.

Аргентина и Меси загубија три финалиња на големите натпреварувања за три години – СП во 2014 против Германија, Копа Америка во 2015 против Чиле и Копа Америка во 2016, повторно против Чиле. Марадона ја предводеше Аргентина до титулата од СП во 1986 година, и не беше поканет на свадбата на Меси ова лето.

„Среќавањето со Меси беше фантастично. Зборувавме малку и постојано меѓу нас има љубов и почитување“, додаде Марадона.

Scroll to Top