Top Sport

Марио Гомес се врати во Штутгарт

arioГерманскиот голгетер Марио Гомес се враќа во својот матичен клуб, Штутгарт. Гомес, во јануарскиот преоден рок од Волфусбург се враќа во редвовите на „швабите“ за сум аод три милиони евра.

Марио Гомес за Штутгарт постигна 155 гола во периодот од 2003 до 2009 година, апотоа за тогаш рекорден трансфер во Германија, за сума од 35 милиони евра се пресели во минхенски Баерн.

Во кариерата играл и за Фиорентина, Бешикташ и Волфсбург. Напаѓачот кој има и бразилски пасош потпиша две и пол годишен договор со стар0новиот клуб.

Гомес за германската репрезентација има одиграно 71 натпребар, постигнал 31 гол.

Scroll to Top