Top Sport

„Марка“: Како е возможно Модриќ во изборот за Златната топка да биде пред Гризман и Гундоган

Многу коментари предизвика синоќеѓното 67. доделување на Златната топка од страна на „Франс фудбал“. Осми пат во кариерата престижната награда му припадна на Лионел Меси. Аргентинецот зад себе ги остави Ерлинг Халанд, кој според многумина требаше да ја добие наградата и Килијан Мбапе.

Коментари не предизвика само позицијата на која се најде Меси, туку и позициите на Лука Модриќ, Антоан Гризман, Мохамед Салах и Илкај Гундоган.

„Марка“, која традиционално му е наклонета на Модриќ, се прашува како Хрваттот завршил пред Гризман и Гундоган. Во конечното рангирање Модриќ заврши на 10., Салах на 11., Гундоган на 14., а Грзиман на 22.место.

„Во првенството имаше четири гола и три асистенции на 33 настапи, додека во Лигата на шампионите, имаше учинок од два гола и една асистенција. Исто така, со Реал не освои ниту едно од двете најважни натпреварувања и може да се пофали само со трофејот во Купот на кралот“.

Ова се главните причини поради кои голем дел од фудбалските фанови на социјалните мрежи сметаат дека неговиот настап и игрите минатата сезона биле преценети. Го споредуваат преценетиот Модриќ со оние кои се потценети во изборот. Антоан Гризман и Илкај Гундоган.

„Марка“, најчитаниот шпански спортски весник го издвои Модриќ како една од четирите големи нелогичности на изборот за Златна топка 2022/2023 година, споредувајќи го со нивниот избор за истиот период, кој го направија на крајот од минатата сезона.

Во изборот на „Марк“, прв е Халанд, а Меси на второто место.

Понатаму: „Антоан Гризман е на 22 место во изборот за Златна топка. Тоа е многу чудно бидејќи тој беше одличен во вториот дел од сезоната во Атлетико и особено на Светското првенство, каде што ја одведе Франција до финалето. Затоа беше на седмото место место во изборот на „Марка“. Мо Салах пак е на 11 место, иако минатата сезона во најмала рака беше дискретен. Затоа беше 37. во нашиот избор. Или Модриќ , кој е на високото 10 место. Кај нас, пак, не заслужи повеќе од 33 место“.

Scroll to Top