Top Sport

Мбапе: Имам многу проблеми, тренерот не е еден од нив

Напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе изјави дека нема проблем со тренерот Луис Енрике, откако ги постигна двата гола во победата во Лигата на шампионите против Реал Сосиедад, со која „светците“ лесно го елиминираа противникот и се пласираа во четвртфиналето.

Францускиот напаѓач беше одличен во текот на своите први цели 90 минути од 14 февруари.

Со оглед на тоа што патувањето во Сан Себастијан се сметаше за потенцијално тежок реванш за ПСЖ, сите очи беа вперени кон Мбапе, кој летово заминува во Реал Мадрид.

„Секогаш сакам да играм во Лигата на шампионите, тоа е многу важно натпреварување. Никогаш не би можел да бидам играч кој се крие. Мојот однос со тренерот е добар. Нема проблеми, дури и ако луѓето мислат дека има. Имам многу проблеми, но тренерот не е еден од нив“, изјави Мбапе за Канал плус.

Коментар на ова имаше и тренерот Луис Енрике, кој на претходните три натпревари го вадеше Мбапе од игра.

„Килијан ќе постигне 50 гола, ќе запише 25 асистенции со кој било тренер, со кој било тим. Неговата иднина повеќе не е тука, па мораме да испробаме и други решенија“.

Scroll to Top