Top Sport

Медиумите го поврзуваат Зидан со Ливерпул

Зинедин Зидан е без работа откако во мај 2021 година по вторпат ја напушти клупата на Реал Мадрид. Зизу од тој момент е на одмор, одбивајќи понуди од националните тимови на САД, Бразил, Алжир и неколку европски великани. Зидан гсе надеваше дека ќе ја преземе Франција, но таа можност отпадна откако актуелниот селектор, Дидие Дешан го продолжи договоротдо 2025 година.

Прашање е кога Зидан ќе и се врати на тренерската работа, а според медиумите тоа може да биде од наредната сезона. Англиските медиуми го поврзуваат Зидан со клупата на Ливерпул, откако во петокот Јирген Клоп објави дека по завршувањето на сезоната ќе си замине од „Енфилд“.

Зидан во два мандати на клупата на Реал, од 2016 до 2018 и од 2019 до 2021 година, на клубот од „Сантијаго Бернабеу“ му донесе 11 трофеи, од кои два во Примера и три врзани во Лигата на шампионите.

Scroll to Top