Лионел Меси еден од најдобрите фудбалери во историјата говорел за играчите кои ќе ја обележат иднината на овој спорт. Меси учествувал во акцијата на компанијата „Topps“ која произведува албуми и сликички за Лигата на шампионите.

Меси издвоил 15 фудбалери за кои смета дека ќе ја ги обележат наредните години во фудбалот. Интересно меѓу нив е и еден од најкритикуваните оваа сезона Лука Јовиќ од Реал Мадрид.

„Магичен играч кој прави невозможното да биде возможно“, рекол Меси за фудбалерот кој сезонава има скромен учинок од два гола и две асистенции во дресот на Реал.

Интересно меѓу младите играчи што ги издвоил Меси го нема неговиот соиграч Ансу Фати, ги нема ниту Бразилците од Реал Винисиус Жуниор и Родриго. Меси го изостави и Норвежанецот Ерлинг Халанд, како и дефанзивецот на Јувентус Матијас Де Лихт.

Во продолжение прочитајте кои се преостанатите 14 фудбалери и какво мислење за нив има Меси.

Трент Александер-Арнол (Ливерпул): „Бек кој импресивно ги обавува офанзивните задачи“.

Кристијан Пулишиќ (Челси): „Поседува одличен баланс и динамика“.

Мејсон Маунт (Челси): „Имав можност да го гледам како игра, има потенцијал да биде меѓу најдобрите во светот“.

Фил Фоден (Манчестер сити): „Тој ќе направи фантастични работи во кариерата. Голем талент“.

Џејдон Санчо (Борусија Дортмунд): „Неговата способност да го помине противникот е импресивна“.

Каи Хаверц (Баер Леверкузен): „За толку млад фудбалер импресионира смиреноста што ја има пред голот“.

Едер Милитао (Реал Мадрид): Исклучителен талент, неуморен натпреварувач“.

Усман Дембеле (Барселона): Неговата брзина на тренинзите е застрашувачка“.

Хусен Ауар (Лион): „Секогаш е мирен кога ја има топката кај себе, поседува одлична техника“.

Френки де Јонг (Барселона): За годините што ги има, тој е еден од најдобрите додавачи што сум ги видел некогаш“.

Жоао Феликс (Атлетико Мадрид): „Во моментов еден од највозбудливите млади играчи“.
Килијан Мабапе (ПСЖ): Исклучително брз, има сјајна завршница. Многу е опасен“.

Џошуа Кимих (Баерн Минхен): „Многу талентиран бек од кого добивате многу асистенции“.

Бенжаман Павар: Баерн Минхен: „Класа од дефанзивец кој има исклучителен шут“.