Потенцијалниот италијански репрезентативец Матео Политано кариерата ќе ја продолжи во Наполи. Тој решил да ја прифати понудата д Неапол откако му пропадна трансферот во Рома.

Поранешниот играч на Сасуоло минатата сезона беше стандарден кај Лулано Спалети, но откако Интер го презеде Антонио Конте падна во втор план.

Интер и Напли се договориле Политано наредните 18 месеци да биде позајмен, а пота Наполитанците ќе имаат обврска да го откупат неговиот договор. За Политано Напили ќе треба да плати 20 милиони евра, толку претходно Интер му платија на Сасуоло за овој фудбалер.