Top Sport

Мурињо: Кој може да каже дека го тренирал Меси? Тоа е апсурдно!

Жозе Мурињо (61) е без работа откако Рома го отпушти кон средината на јануари годинава. Славниот португалски тренер бара нова средина, а во меѓувреме гостуваше во подкастот на Јутјубер Ом. Меѓу другото, тој откри кој играч би сакал да го тренира.

“Лионел Меси е пример. Не треба да биде тренер. Кој може да каже: „Јас бев тренер на Меси?“ За мене тоа е апсурдно бидејќи тој знае се и е роден со се. Можеби може да ги научи другите нешто. Би сакал да го тренирам само за да имам чест да се пофалам со тоа“, одговори Мурињо и додаде дека сака да биде тренер и Даниеле Де. Роси кој успеа како тренер во Рома и Франческо Тоти.

Да потсетиме, Меси (36) моментално настапува за Интер Мајами, американски клуб кој се натпреварува во МЛС и чиј тренер е Аргентинецот Херардо Мартино. Мурињо, пак, е еден од најголемите тренери досега, а ги водеше Бенфика, Порто, Челзи, Интер, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Тотенхем и Рома.

Scroll to Top