Top Sport

Мурињо учи германски се надева на покана од Баерн

Баерн Минхен, во саботата загуби во Леверкузен (3:0), на табелата има пет поени помалку од Баер и извесно е дека по 11 години ќе остане без титулата во Бундес лигата.

Доколку Баерн остане без шампионската титула јасно е дека тренерот Томас Тухел ќе добие отказ.

Германските медиуми веќе започнаа да лицитираат со името на неговиот наследник. Во некои комбинации за нов тренер на Берн е и Жозе Мурињо.

Португалецот е слободен откако пред неполн месец доби отказ од Рома.

Иако на маса има понуди од Саудиска Арабија, медиумите пренесуваат дека Мурињо чека покана од Минхен.

„Почна да учи германски. Претходно флертуваше со клупските челници. Би бил подготвен“, изјави Кристијан Фалк, новинарот на Билд на ТВ Велт.

Инаку, Мурињо во 2018 година имаше изјава, во свој стил, со која индиректно навести дека имало „флерт“ со Баерн.

„Можев да бидам во друга земја, да ја имам титулата во џеб во лига што ја освојуваш уште пред да започне“.

Scroll to Top