Нејмар и ПСЖ се „разбудија“ – лесна победа над Анжер

Пари Сен-Жермен полека се врати во ритам, откако ја започнаа сезоната во Франција со два порази во низа, го забележија и четвртиот триумф едноподруго, овојпат со 6:1 над Анжер на „Паркот на принцовите“.

Мечот започна со фантастичниот деби-гол за ПСЖ на поранешниот капитен на Рома, Алесандро Флоренци, кој прекрасно го лобуваше противничкиот голман. Во 36. минута, Килијан Мбапе имаше убаво влегување во шестнаесетникот да му асистира на Нејмар за неговиот прв гол, пред да ја отслужи суспензијата од два меча за црвениот картон на жестокото дерби со Марсеј.

На стартот на второто полувреме, по уште еден продор на Флоренци, Нејмар пак се запиша во листата на стрелците, пред во 51. минута, Анжер да намали со голот на Траоре. „Светците“ не застанаа тука – Јулијан Дракслер во 57. минута зголеми на 4:1, Гуеје во 71. минута стрелаше за 5:1, а Мбапе го круниса мечот во 84. минута со гол по асистенција на Мауро Икарди.

ПСЖ сега се втори на табелата со 12 поени, еден помалку од Рен, кои имаат и натпревар помалку.