Top Sport

Нејмар сака да се врати во Барселона

Нејмар по само една година, во која одигра само неколку натпревари за Ал-Хилал, бил подготвен да ја напушти Саудиска Арабија. Шпанските медиуми тврдат дека тој ќе се врати во Барселона.

Бразилецот наводно веќе разговарал со претседателот на Каталонците Џоан Лапорта.

Нејмар играше седум години на Камп Ноу, од 2010 до 2017 година, кога се пресели во француски ПСЖ за рекордни 222 милиони евра.

Тој освои осум трофеи со Барса, вклучувајќи две титули во шпанската лига и една во Лигата на шампионите.

За Барселона одигра вкупно 186 натпревари, постигна 105 гола и забележа 76 асистенции.

По шест години минати во Париз, минатата година ја прифати астрономската понуда на Ал-Хилал од 150 милиони евра по сезона.

Сепак, по само пет натпревари, на кои постигна еден гол, ги повреди предните вкрстени лигаменти на левото колено.

Според Шпанците, пореално е да се очекува евентуалното враќање на Нејмар во Барса во летото 2025 година, кога ќе му истече договорот.

Причината се финансиските проблеми во каталонскиот клуб поради кои има ограничен буџет за трансфери и плати.

Scroll to Top