Немате победа во ЛЕ? Тука е Јунајтед! Астана со триумф над младите „ѓаволите“ (видео)

Казахстанскиот клуб Астана имаше порази во своите последни шест меча од Лига Европа со вкупен скор од 1:17. Но, тука е Манчестер јунајтед, кој со помладен тим успеа да загуби во Казахстан со 2:1 од апсолутниот аутсајдер.

А, работите почнаа толку добро. Оле Гунар Солскјер се реши да постави млад тим на гостувањето откако „ѓаволите“ беа квалификувани за нокаут фазата, со просек од 20 години и 221 ден на стартот на мечот. Џеси Лингард, честа да биде капитен на овој тим, ја прослави со гол уште во 10-тата минута, но по неколку страшни промашувања, во второ полувреме стигна казната.

Дмитриј Шомко во 55. минута израмни, пред во 62. минута, 19-годишниот Ди’Шон Бернард да ја смести топката во сопствената мрежа за водство на Астана.