Top Sport

Незадоволство во Сити – пет првотимци на Пеп заминуваат во Барселона?

Манчестер сити може да загуби пет играчи од својот тим, кои сакаат да заминат во Барселона поради тоа што се во конфликт со менаџерот Пеп Гвардиола, тврди весникот „Манчестер ивнинг њуз“.

dobivaj vesti na viber

Првиот на листата е Бернардо Силва, кој подолго време е поврзуван со трансфер во Барселона, и самиот неколку пати изјавуваше дека му е сон да игра за каталонскиот клуб. Потоа, тука е германскиот ветеран Илкај Гундоган, чиј договор завршува на крајот на сезоната, а преостанатите тројца на „шопинг-листата“ на каталонскиот клуб се Ајмерик Лапорт, Кајл Вокер и Жоао Кансело.

Според нивните извори главната причина за заинтересираноста на Барселона е нивното незадоволство од „слабата“ сезона во Манчестер сити, но и конфликтите со Пеп Гвардиола, кој неодамна изјави дека ако неговиот тим не игра на вистинско ниво ќе си замине и покрај тоа што има долгогодишен договор.

Scroll to Top