Норвешка се лизна против Латвија, профитираше Турција!

Голем кикс на фудбалската селекција на Норвешка против селекцијата на Латвија попладнево во Осло. Норвежаните без првата ѕвезда Ерлинг Халанд не успеаја да постигнат гол против Латвијците – мечот заврши 0-0.

Иако бројот на удари упатени кон головите беше 25-6, иако процентот на посед на топка изнесуваше 71-29 во корист на домаќините, сепак мрежите останаа незатресени.

Во 80 минута Норвежанецот Елјонузи постигна гол, но по ВАР асистенција истиот беше поништен поради офсајд.

Со загубените 2 бода, Норвешка на коло до крајот останува на третата позиција затоа што Турција профитираше од грешката на конкурентите.

Турците во Истанбул со 6-0 славеа против аматерите од Гибралтар и со трите бода се искачија на втората позиција на табелата во групата Г која води во баражот за СП.

Головите за домашната селекција беа дело на Актуркоглу (11 минута), Дервисоглу (38 и 41), Демирал (65), Дурсун (85) и Мулдур (84).

На коло пред крајот на циклусот Турција и Норвешка имаат по 18 поени на втората, односно третата позиција, но Турците имаат гол разлика 25-15, за разлика од Норвежаните кои се за еден гол покуси (15-6).

Во истата група, Холандија вечерва гостува кај Црна Гора и со победа може да го обезбеди првото место во групата.

Разврската во оваа група се очекува во последното коло.

Турција гостува кај Црна Гора, а Норвешка оди на гости кај Холандија.