Top Sport

Нула во „Дерби дела Капитале“

Foto/ EPA

Фудбалерите на Лацио и Рома одиграа 0:0 во градското дерби во 12. коло од италијанската Серија А.

„Дерби дела Капитале“, донесе шаховска партија на Маурицио Сари и Жозе Мурињо. Двајцата излегоа со јасен став, да не се загуби натпреварот.

Поради тоа Лацио и Рома им останаа должни на навивачиите.

Карсдорп се обиде во 12. и 14.минута, Луис Алберто ја погоди стативата во 25, а Весино упати опасен удар кон голот на Рома во 73.минута.

Лацио остана на 10. позиција со 17 бодови, додека Рома е две позиции погоре со бод повеќе.

Scroll to Top