Top Sport

Обвинителот се сомнева дека Астори бил убиен?

Кривична постапка отворија италијанските власти по смрта на фудбалерот на Фиорентина, Давиде Астори. Главниот обинител во Удине, Антонио де Николо рекол дека постапката е отоврена под сомнение дека фудбалерот бил убиен.

Обдукцијата на телото на 31-годишниот фудбалер треба да биде извршена утре, по што ќе биде позната причината за смртта на Астори. Капитенот на Фиорентина почина ноќта помеѓу саботата и неделата во хотел во Удине.

„Орворивме кривична постапка поради можност за убиство од негрижа. Тоа е неопходна процедура. Засега е отворена постапка против непозната особа. наскоро ќе биде извршена и аутопсијата“, изјавил за радиото РАИ, Де Николо.

Тој рекол дека е зачуден што прфесионален спортист, чие здравје редовоно било котролирано, починал во сон на 31-годишна возраст.

Scroll to Top