Одегард со асистенција на сезоната, Сосиедад на второто место во Ла лига!

Реал Сосиедад се искачи на второто место во Шпанија со само еден поен помалку од Реал Мадрид по убедливата 3:0 победа над Алавес, која беше одбележана со потегот на вечерта на Мартин Одегард, односно совршената асистенција до Микел Ојарзабал за првиот гол на „Аноета“.

Одегард, кој уште е официјално фудбалер на Реал Мадрид, но сега е позајмен во Баскија, во 19. минута ја покажа својата совршена координација, кога совршено го најде Ојарзабал за водство на домашниот тим. Одегард има постигнато два гола оваа сезона и беше прогласен за најдобар играч на месецот во клубот по фантастичните партии.

Сосиедад победникот на мечот го реши до крајот на полувремето – Вилијан Жосе зголеми на 2:0 во 32. минута, пред Ојарзабал во 43. минута да ги постави конечните 3:0 со гол од пенал. Сосиедад оваа сезона имаат само еден пораз, во баскиското дерби од Атлетик Билбао (2:0).