Top Sport

„Отсекогаш сум бил навивач на Меси, но ова е фарса“

Foto/ EPA

Легендарниот Лотар Матеус верува дека Ерлинг Халанд ја заслужил Златната топка повеќе од Лео Меси. Синоќешното доделувањето на престижната награда, Матеус го нарече „фарса“.

Поранешниот капитен на Баерн и Германија, кој ја освои Златната топка во 1990 година, не беше среќен што синоќа Меси по осми пат во кариерата ја освои Златната топка.

„Халанд беше подобар од Меси цела година“, изјави 62-годишникот за „Скај спорт“.

„Оваа награда е незаслужена и докажува дека Светското првенство вреди повеќе од се. Според мене, никој не беше подобар од Халанд, тој е најдобар во последните 12 месеци. Освои важни титули со Манчестер сити, постави рекорд на голови. Ова беше обична фарса, иако отсекогаш сум бил навивач на Меси“.

Интересно, Матеус ја освои и Златната топка откако ја предводеше Западна Германија до победа на Светското првенство во Италија во 1990 година.

Scroll to Top