Едно од најголемите фудбалски суеверија вели дека не го допираш трофејот пред да го освоиш, и таква „клетва“ го погоди фудбалерот на Марсеј, Димитри Паје во средата навечер.

Пред дуелот со Атлетико Мадрид, играчот од средниот ред го допре купот од Лигата на Европа, и започна одлично со асистенција до Валер Жермен по само пет минути игра. Но, тогаш Антоан Гризман постигна гол за 1:0, пред Паје да се повреди и да го заврши мечот.

Французинот замина во солзи од теренот и беше тешен од колегата од француската репрезентација, Гризман.

Еден „неславен“ пример за „клетвата“ е допирањето на трофејот од ЛШ од страна на Џенаро Гатузо во финалето на Милан против Ливерпул во 2004/05. Тогаш Милан водеше со 3:0 на полувремето, но на крајот загуби на пенали.

Суеверието има потекло од САД, каде што шампионите по конференциите во НХЛ престанаа да го креваат овој трофеј сѐ додека не го освојат Стенли купот.