Пелистер го доби дербито со Вардар, Шкендија маршира кон титула

Пелистер стигна до 2:0 победа над Вардар во тоа што еднаш беше големо дерби во македонскиот фудбал, додека Шкендија направи чекор до освојување на титулата, откако го победи Силекс со 2:1, а во исто време Шкупи дома загуби од Ренова со 1:2 со гол во последните минути од мечот.

Борче Маневски му „пресуди“ на Вардар во Битола, откако стрелаше во 17. минута и во 87. минута од пенал за победа на домаќините во ситуација кога двата клуба повеќе мислат за опстанок во лигата отколку за висок пласман и титула.

Шкендија пак, се намачи со Силекс, но освои нови три поени. Ваљмир Нафиу во 63. минута им донесе водство на Тетовци, пред Пепи Ѓорѓиев да израмни во 76. минута. Десет минути подоцна, ветеранот Бесарт Ибраими го реши победникот.