Top Sport

Пеналите среќни за РБ Лајпциг – „Биковите“ го освоија Купот на Германија

РБ Лајпциг неодамна го прослави 13.роденден, а вечерва го слави првиот трофеј во клупската историја. РБ Лајпциг, по избедувањето на пенали го победи Фрајбург и го освои Купот на Германија.

dobivaj vesti na viber

На Олимпискиот стадион во Берлин, Фрајбург испушти исторска шанса да го освои трофејот.

Фрајбург имаа предност од 19.минута со голот на Егелштајн, а од 57.минута и играч повеќе на теренот. Наместо да ја зголемат предноста им дозволија на ривалите да израмнат. Во 76.минута за РБ Лајпциг погоди Нкунку.

Во продолженијата, Фрајбург немаа среќа, во првото продолженија ја погодија стативата, а потоа Петрсон промаши празен гол, а во второто полувреме гредата го спаси Гулаши.

Во пенал серијата сите од Лајпциг постигнаа голови, додека кај Фрајбург Гитер шутираше над голот,а Демировиќ ја погоди гредата.

go88 bịp GO88 - Thiên Đường Giải Trí Online, Game Bài Online auto tài xỉu go88

https://sunwin.gg/

Scroll to Top