Top Sport

По Санчо и Халанд, „милионерите“ намамија уште едно дете на „Вестфален“

Тинејџерот Џуд Белингем (17) е веќе во Германија и ги врши лекарските прегледи во Борусија Дортмунд. Потоа го очекува потпис со „милионерите“. На „Вестфален“ доаѓа од Бирмингем Сити, а според информациите на „Скај“, за него англискиот член на Чемпионшип ќе добие 26 милиони фунти.

Клубот од Дортмунд повеќе од две години се обидува Белингем да го доведе во своите редови, а интерес за него покажувале и Челси, Реал Мадрид, Баерн Минхен и Манчестер Јунајтед.

Тинејџерот досега има настапи за англиската селекција У-17, а ја одбрал Борусија затоа што овој клуб им дава шанса на младите играчи.

Тој сезонава има 39 настапи во Чемпионшип, постигна 4 гола и имаше 3 асистенции.

По Санчо и Халанд, тој е новиот млад талент во редовите на „жолто-црните“.

Scroll to Top