Top Sport

Почина поранешниот капитен и менаџер на Арсенал, Тери Нил

Поранешниот капитен и менаџер на Арсенал и на репрезентацијата на Северна Ирска, Тери Нил почина на 80 години во Белфаст.

dobivaj vesti na viber

Нил беше најмладиот капитен на Арсенал на 20 години и одигра над 270 натпревари за клубот од 1957 до 1970 година. Тој стана менаџер на Арсенал на само 34 години, предводејќи ги „топчиите“ до три пласмани во финалето на ФА купот и до славна победа над Манчестер јунајтед во 1979 година. Дефанзивецот исто така имаше 59 настапи за репрезентацијата на Северна Ирска.

Нил исто така е стрелец на единствениот гол на последниот меч на кој Северна Ирска ја победи Англија на Вембли, пред 50 години во мај 1972 година.

Scroll to Top