Top Sport

Погба со магичен гол, „ѓаволите“ сигурни во Брајтон

„Репризата“ на неверојатниот меч од Премиер лигата меѓу Брајтон и Манчестер јунајтед (кој заврши со 3:2 победа на „ѓаволите“ во драматични околности), не донесе толку голема неизвесност, откако Јунајтед со 3:0 победија на „Ејмекс“ за пласман во четвртфиналето на Англискиот лига куп.

Скот Мектоминеј во 44. минута го „разбуди“ дотогаш досадниот меч, пред Хуан Мата (73. минута) и Пол Погба (80. минута) да ја осигураат сигурната победа.

Во четврт-финалето се и нивните градски ривали, Манчестер сити по 3:0 победата кај Барнли со головите на Рахим Стерлинг (2) и Феран Торес, како и Евертон, кој со 4:1 го „уништи“ Вест хем благодарение на хет-трикот на Доминик Калверт-Луин. Њукасл имаше потешка задача, откако прво даде гол во финишот на мечот, а потоа на пенали со 5:4 ги помина Њупорт каунти.

ЕФЛ КУП, 1/8 ФИНАЛЕ

Њупорт – Њукасл 1:1, 4:5 на пенали

Барнли – Манчестер сити 0:3

Брајтон – Манчестер јунајтед 0:3

Евертон – Вест хем 4:1

БРАЈТОН – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

ЊУПОРТ – ЊУКАСЛ

БАРНЛИ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

ЕВЕРТОН – ВЕСТ ХЕМ

Scroll to Top