Top Sport

Покетино: Лукаку е играч на Челси

Ромелу Лукаку, во целост ја оживеа кариерата во Рома. Клубот има можност да го откупи неговиот договор, но прашање е дали има пари да вложи во трансферот на Белгиецот.

Лукаку не успеа да се наметне во Челси, самиот побара да замине, а неколку пати изјави дека нема намера да се враќа во Лондон. Минатата сезона ја мина во Интер, а оваа е во Рома.

За статусот на курпулентниот Белгиец проговори и тренерот на сините, Маурисио Покетино.

„Тој е играч на Челзи, па ќе обрнеме внимание на него. Ваков став во овој момент има клубот, но се уште немаме донесено никаква одлука“, изјави Покетино.

Лукаку оваа сезона постигна 18 гола на 41 натпревар за Рома во сите натпреварувања.

Scroll to Top