Полувреме: Сити-Ливерпул 1:1

Манчестер сити и Ливерпул на „Етихад“ го играат дербито на колото од Премиер лигата, резултатото по првото полувреме е 1:1.

Манчестер сити доминираше од самиот почеток, Ливерпул се определи да напаѓа од контранапади. Една таква контра реализираше Салах во 17.минута. Египќанецот го постигна 12. гол сезонава и вкупно 130. во Премиер лигата.

И покрај примениот гол, Сити продолжи да доминира и да игра на половината на противникот. Таквиот пристап им овозможи да го изедначат резултатот во 27.минута. Течната акција, Марез-Гундоган-Грилиш со гол за заврши Хулијан АЛварез.

Спорен мемент за кој ќе се дебатира се случи во 34. минута кога Родри, кој веќе имаше жолт картон, го повлече Гакпо, гостите веднаш го опколија судијата Купер и побараа втора јавна опомена, но Шпанецот остана на теренот.