Фудбалскиот шампионат на Португалија ќе продолжи на 3 јуни. Првенството во оваа земја поради коронавирусот е прекинато на 11 март.

Сезоната во Португалија ќе продолжи со натпреварот помеѓу Портимоненсе и Жил Висенте.

Инаку 13 стадиони успешно ја минале здравствената инспекција и добиле дозвола дека на нив може да се играат натпревари.

До крајот на сезоната во Португалија останаа уште 10 коло, на табелата води Порто има бод предност во однос на Бенфика.