Премиерлигата призна: Голот на Ливерпул бил регуларен, а ВАР не реагираше

Тотенхем го победи Ливерпул на домашен терен со 2:1 во контроверзниот натпревар од седмото коло на Премиер – лигата. Домаќините поведоа во 36. минута со голот на Сон, Гакпо израмни во судиското надополнување во првиот дел, а Тотенхем победи со автоголот на Жоел Матип во шестата минута од судиското продолжение.

Ливерпул го заврши натпреварот со деветмина. Директен црвен картон доби Куртис Џонс во 26. минута, а Диого Жота во 68. успеа да го добие првиот жолт картон, а во 69. вториот жолт картон. Сепак, клучниот детаљ од натпреварот се случи во 34. минута од натпреварот кога резултатот беше 0-0 и во ситуација во која Ливерпул веќе беше помалку од еден играч.

Салах одигра фантастично за Луис Дијаз, кој излезе сам пред Викарио и постигна убав гол, но, линискиот судија покажа офсајд. Главниот судија Сајмон Хупер беше во кратка комуникација со ВАР и потоа сигнализираше дека голот нема да биде признат.

Сепак, преносот го покажа моментот во кој Дијаз наводно се наоѓа во задниот дел, иако линијата со дефанзивецот на Тотенхем не беше повлечена, а со голо око се гледаше дека Дијаз не е во офсајд. Ниту до крајот на натпреварот гледачите не можеа да ги видат извлечените линии, а недолго по натпреварот официјално се огласи и судиската организација на Премиер – лигата.

„Судиската организација е свесна за значајната човечка грешка што се случи на натпреварот меѓу Тотенхем и Ливерпул. Голот на Луис Дијаз беше поништен со сигнализирање на судиите на натпреварот што беше очигледна грешка и голот требаше да биде признат. ВАР не интервенираше. Судиската организација ќе анализира како дошло до таква грешка и ќе контактира со Ливерпул и ќе ја признае грешката“, стои во официјалното соопштение.Тотенхем го победи Ливерпул на домашен терен со 2-1 во контроверзниот натпревар од седмото коло на Премиер – лигата. Домаќините поведоа во 36. минута со голот на Сон, Гакпо израмни во судиското надополнување во првиот дел, а Тотенхем победи со автоголот на Жоел Матип во шестата минута од судиското продолжение.