Top Sport

Проблем за Њукасл, Ботман ја заврши сезоната

Њукасл на подолг период остана без Свен Ботман. Поради повреда дефанзивецот ќе го пропушти и Европското првенство во Германија.

Свен Ботман се повреди против Манчестер сити, во четвртфиналето во ФА купот. Теренот го напушти во 82.минута. Клубот потврди дека го скинал предниот вкрстен лигамент во десното колено.

Ботман претходно имаше проблем со десното колено, поради што не играше три месеци. Дефанзивецот ќе мора да биде опериран, а рехабилитацијата ќе трае помеѓу шест и девет месеци.

Scroll to Top