Ајакс, минатогодишните полуфиналисти од Лигата на шампионите, доживеаја неочекуван 2:0 пораз од Хетафе во првиот меч од 1/16 финалето на Лига Европа, но најголемо внимание предизвика однесувањето на Рајан Бабел откако тој театрално се потсмеваше со тактиката на домашните фудбалери.

При 1:0 за Хетафе, Холанѓанецот имаше контакт со Алан Њом од Хетафе, кој почна да се тркала како да е покосен. Откако судијата досуди фаул, Бабел реши да го „крене“ нивото – почна и тој да се тркала на тревата. Сјајно!